استاندارد های روتر خانگی یا broadband ۷۵ بازدید

اهمیت استفاده از روتر خانگی چیست؟

چندی پیش در خصوص روتر و عملکرد آن در مقاله ی مربوطه صحبت کردیم و گفتیم که روتر دستگاهی است که امکان برقراری اتصال را برای شما محیا می کند. در این مقاله قصد داریم تا بیشتر به دستگاه های روتر خانگی، و تفاوت آنها از نظر استاندارد به کار برده شده در نحوه کتار آن بپردازیم.

روتر های پهن باند یا برودبند (broadband routers) که نام های دیگر روتر خانگی است، طراحی شده اند تا عمل راه اندازی شبکه های خانگی، به خصوص خانه هایی با سرویس های اینترنت پر سرعت را آسان تر کنند. علاوه بر آن، روتر های پهن باند امکانات دیگری را نیز به وجود می آورند که از جمله آنها می توان به اشتراک گذاری اتصال اینترنت در میان تمامی دستگاه های الکترونیکی در خانه، به اشتراک گذاری فایل ها، پرینت کردن و دیگر منابع در میان کامپیوتر های خانگی و دستگاه های الکترونیکی اشاره کرد.

روتر خانگی از استاندارد های اترنت برای اتصالات و کانکشن های سیمی استفاده می کنند. روتر های broadband قدیمی به کابل های شبکه و به خصوص کابل های اترنت نیاز داشتند که از میان روتر، مودم پهن باند و همه ی دستگاه ها و کامپیوتر ها در شبکه خانگی گذر می کرد.

اما نسخه های جدید تر این دستگاه ها تنها دارای یک اتصال سیمی برای مودم های اینترنتی هستند. آنها با دستگاه ها در خانه به صورت وایرلس و بی سیم و با استفاده از استاندارد های Wi-Fi ارتباط برقرار می کنند.

مقاله پیشنهادی به شما: تفاوت میان روتر  و مودم

امروزه روتر های بسیاری در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها از یک استاندارد مشخص پیروی می کنند. روتر هایی که از استاندارد های جدید استفاده می کنند با قیمت های بالا تری در بازار موجود هستند و اگرچه نسبت به آنهایی که از استاندارد های قدیمی استفاده می کنند گران تر هستند، اما دارای مزیت های بیشتری نیز می باشند.

استاندارد بروز و فعلی که شناخته شده است، استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac می باشد. استاندارد پیش از این، استاندارد ۸۰۲٫۱۱n و قبل از آن ۸۰۲٫۱۱g بود. اگر چه نسخه های قدیمی تر دارای محدودیت هایی هستند، اما هنوز هم همه ی آنها برای روتر ها قابل دسترس می باشند.

روتر خانگی  ۸۰۲٫۱۱ac

این استاندارد جدید ترین استاندارد Wi-Fi می باشد. تمامی روتر هایی که از این استاندارد ها استفاده می کنند دارای سخت افزار ها و نرم افزار های جدید تری نسبت به نسخه های قبلی هستند، و برای خانه های بزرگ تا متوسط که سرعت و پایداری اهمیت دارد مناسب می باشند.

یک روتر خانگی دارای استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac از تکنولوژی وایرلس دو بانده استفاده می کند که بر روی باند ۵ گیگاهرتز عمل می کند، که امکان عمل کردن تا ظرفیت ۱ گیگابایت بر ثانیه، یا ظرفیت تک لینک حداقل ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه بر روی ۲٫۴ گیگاهرتز را به وجود می آورد.

این سرعت برای استفاده در بازی ها و گیمینگ به صورت آنلاین، دیدن فیلم و استفاده از رسانه ها با کیفیت HD و دیگر استفاده ها از پهنای باند ایده آل می باشد.

تکنولوژی ۸٫۲٫۱۱ac معمولا با سخت افزار هایی که از استاندارد های نسخه های a، b، g و n پشتیبانی می کنند سازگار است؛ بدان معنا که اگر چه این روتر ها از دستگاه های دارای استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac پشتیبانی می کنند، اما آنها همچنین می توانند دسترسی به شبکه را برای دستگاه هایی که از دیگر نسخه های این استاندارد استفاده می کنند نیز فراهم کنند.

مقاله پیشنهادی ما به شما: نکاتی که هنگام خرید روتر باید به آنها توجه کنید

روتر ۸۰۲٫۱۱n

روتر خانگی بر پایه استاندارد  IEEE 802.11n که همچنین با نام «Wireless N» نیز شناخته می شود، جایگزینی بر تکنولوژی های قدیمی تر سری های a، b و g استاندارد ۸۰۲٫۱۱  می باشند و می توانند با استفاده از آنتن ها نرخ داده ها را نسبت به آن استاندارد ها افزایش دهند و آن را از نرخ ۵۴ مگابایت بر ثانیه تا ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه، بسته به تعداد رادیو ها در دستگاه افزایش دهند.

این روتر ها از چهار جریان فضایی بر روی کانال ها مگاهرتز استفاده می کنند و می توانند بر روی باند فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز یا ۵ گیگاهرتز استفاده شوند.

روتر های ۸۰۲٫۱۱g

استاندارد ۸۰۲٫۱۱g یک استاندارد قدیمی تر برای تکنولوژی Wi-Fi است، به همین دلیل این روتر ها معمولا ارزان قیمت تر از دو سری ذکر شده هستند. یک روتر دارای این استاندارد معمولا برای خانه ها و مکان هایی ایده آل است که داشتن بالاترین سرعت در آنجا از اهمیت زیادی برخوردار نباشد.

این روتر ها بر روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز عمل می کنند و نهایت سرعتی که پشتیبانی می کنند برابر با ۵۴ مگابایت بر ثانیه است، اما سرعت معمولی آنها در اکثر مواقع بیشتر از ۲۲ مگابایت بر ثانیه نمی باشد. این سرعت ها برای وب گردی و انجام امور عادی در اینترنت و دیدن فیلم ها با کیفیت معمولی اکثرا مناسب است.

استاندارد های روتر خانگی یا broadband was last modified: مرداد ۵ام, ۱۳۹۸ by Ali Mokhlesi
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

پاسخی بگذارید