تجهیزات ویپ

چه چیز هایی بر روی کیفیت تماس ویپ تاثیر می گذارد؟

کیفیت تماس ویپ

کیفیت تماس ویپکیفیت تماس ویپ از گذشته تا به حال

در سال های اولیه ی ورود خدمات ویپ به بازار، کیفیت تماس ویپ پایین بود و اتصال آن آنطور که باید و شاید پایدار نبود و این  دو لکه ی ننگ بر روی اعتبار این تکنولوژی بود. اما در طی چند سال فعالیت، روز های تاریک این تکنولوژی تقریبا تمام شده اند.

در طی چند سال اخیر با پیشرفت فوق العاده ای که در تکنولوژی و اینترنت به وجود آمده است، پیشرفت های بسیار زیادی در خصوص بهبود این سیستم به وجود آمده اند که یکی از آنها افزایش کیفیت تماس ویپ است.

با این حال، همچنان بسیاری از افراد در خصوص میزان کیفیت و کارایی این سیستم مخابراتی اینترنتی دچار تردید می باشند، که تا حدی قابل درک است چرا که این دو فاکتور تا حد زیادی بستگی به عوامل متغیری دارد. در این مقاله، قصد داریم این عوامل موثر را بررسی نماییم.

پهنای باند

اتصال اینترنت یکی از مهم ترین عوامل در تعیین کیفیت تماس ویپ است. پهنای باندی که شما برای ویپ اختصاص می دهید نقش کلیدی در کیفیت صدا و خدمات شما خواهد داشت. برای مثال، اگر شما یک اتصال dial-up داشته باشید، قطعا نمی توان انتظار کیفیت صدای مطلوبی را داشت.

اینترنت های پهن باند یا broadband در صورتی که با افراد یا نرم افزار های ارتباطی زیادی به اشتراک گذاشته نشده باشند، می توانند میزان پهنای باند مورد نیاز برای ویپ را برای شما فراهم کنند.

تجهیزات

تجهیزات ویپ استفاده شده می تواند تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت تماس ویپ داشته باشد. تجهیزات بی کیفیت معمولا ارزان ترین نوع آنها هستند (البته همیشه اینطور نیست!). بنا بر این بهتر است اطلاعات کافی درباره انواع آداپتور های ATA، روتر ها یا آی پی فون ها پیش از سرمایه گذاری در آنها داشته باشید.

فرکانس تلفن

فرکانس آی پی فون شما می تواند باعث اختلال روی تجهیزات ویپ شما شود. موارد بسیاری را شاهد بوده ایم که افرادی که از تلفن های 5.8 گیگاهرتزی استفاده کرده اند دچار مشکلات کیفیتی شده اند. در این خصوص زمانی که تمامی راهکار های حل مشکل با شکست رو به رو شد، تغییر تلفن به یک تلفن با فرکانس کمتر توانست مشکل را برطرف نماید.

شرایط آب و هوایی

در برخی مواقع کیفیت تماس ویپ می تواند تا حد بسیار زیادی توسط اختلالات آب و هوایی دچار مشکل شوند. این اختلالات اکثرا به دلیل بارش های سنگین، رعد و برق های مکرر و گاها گرد و غبار ها به وجود بیایند.

ما در هنگام وب گردی یا دانلود یک فایل متوجه این اختلال نمی شویم، اما زمانی که به یک صدا گوش می کنیم این امر می تواند آزار دهنده و مشکل ساز باشد.

کیفیت تماس ویپ

تاثیر شرایط آب و هوایی روی اتصال و کیفیت تماس ویپ شما چیزی نیست که بتوان آن را تغییر داد. در صورتی که این اختلالات کوتاه مدت و طبیعی باشد، بهتر است به سیستم کمی استراحت دهید تا شرایط آب و هوایی نیز به حالت طبیعی بازگردد.

اما در صورتی که فکر می کنید این اختلالات و روند آنها غیر طبیعی شده است، بهتر است با فروشنده و پشتیبانی ویپ خود تماس بگیرید. در برخی مواقع نیز تعویض کابل ها می تواند مشکل را کاملا برطرف کند، که البته این امر می تواند هزینه بر باشد.

موقعیت سخت افزار ها

وجود تداخل برای کیفیت تماس ویپ مانند سم است. در اکثر مواقع، تجهیزات ویپ با یکدیگر تداخل پیدا می کنند که باعث به وجود آمدن نویز می شود. برای مثال، اگر ATA شما به روتر بیش از حد نزدیک باشد، ممکن است دچار مشکلات صدا شوید.

به این پدیده فیدبک الکتریکی گفته می شود. کاری که می توانید انجام دهید این است که تجهیزات و سخت افزار های خود را از یکدیگر فاصله دهید تا از تماس های بی کیفیت و نویز دار رهایی پیدا کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *