تجهیزات ویپ

راه های مختلف برقراری تماس ویپ

راه های برقراری تماس ویپ

روش های برقراری تماس ویپبرقراری تماس ویپ با تجهیزات مختلف

به طور کلی سه راه اصلی برای برقراری تماس ویپ وجود دارد، که هر کدام از آنها به سخت افزار ها و لوازم ویپ خاص خود نیاز دارند. این سه راه بر اساس اینکه هر یک از طرفین ارتباط از چه دستگاهی استفاده می کنند با یکدیگر متفاوت می باشند.

این سه راه به صورت زیر می باشند:

کامپیوتر به کامپیوتر (یا اسمارت فون به اسمارت فون)

کلمه ی کامپیوتر در اینجا شامل هر نوع دستگاهی است که از دیتاهای دیجیتالی استفاده می کند و بر روی یک سیستم عامل اجرا می شود، مانند کامپیوتر های رومیزی، لپ تاپ ها، تبلت ها و گوشی های هوشمند یا اسمارت فون.

این نوع از ارتباط شایع ترین نوع ارتباط است و در اکثر مواقع برقراری تماس ویپ به این روش رایگان است. تنها هزینه ای که ممکن است متحمل شوید، خرید تجهیزات مورد نیاز برای حرف زدن و شنیدن است (مانند یک هدست یا میکروفون و اسپیکر).

واضح است که برقراری تماس در این روش نیازمند این است که طرف مقابل شما نیز دارای یک کامپیوتر یا دستگاه مشابه باشد، و همچنین باید همزمان با شما به اینترنت متصل باشد. این روش همانند چت کردن است، با این تفاوت که ارتباط شما صوتی است. این روش را نه تنها با استفاده از اینترنت بلکه با استفاده از شبکه های LAN نیز قابل برقراری است.

تلفن به تلفن

تلفن در اینجا به معنای تلفن های معمولی است. این روش بسیار کار آمد است، اما به سادگی و ارزانی دیگر روش ها نیست. برقراری تماس ویپ در این روش نیازمند استفاده از یک تلفن در هر دو طرف، علاوه بر بهره مندی از برخی تجهیزات خاص است که پس از خرید آنها می توانید از مزایای خدمات ویپ و به صرفه بودن آن استفاده کنید. به دو روش برقراری تماس از این راه امکان پذیر است :

استفاده از تلفن های آی پی

تلفن آی پی برای برقراری تماس ویپ

آی پی فون ها دقیقا شبیه تلفن های معمولی، و آی پی فون های بیسیم شبیه تلفن های همراه می باشند. تفاوت این دستگاه ها با تلفن های دیگر این است که به جای استفاده از شبکه های PSTN، به یک گیت وی یا روتر متصل می شوند، دستگاهی که به زبان ساده شرایط لازم برای برقراری ارتباطات و تماس ویپ را فراهم می کند. بنا بر این آی پی فون ها به سوکت RJ-11 متصل نمی شوند و در عوض از RJ-45 که برای شبکه های سیمی لن از آنها استفاده می شود، استفاده می کنند.

استفاده از آداپتور ATA

ATA مخفف Analog Telephone Adapter به معنای آداپتور تلفن آنالوگ است. عملکرد آداپتور های ATA به این صورت است که به شما این امکان را می دهد تا یک تلفن معمولی PSTN را به کامپیوتر، یا به صورت مستقیم به اینترنت متصل کنید.

مبدل یا آداپتور ATA صدا را از تلفن معمولی شما دریافت می کند و آن را به دیتا های دیجیتالی که آماده ی ارسال شدن توسط اینترنت یا شبکه هستند، تبدیل می کند. به طور معمول اگر شما برای خرید سرویس ویپ اقدام کنید، یک آداپتور ATA در بسته ی شما قرار خواهد گرفت که می توانید از آن استفاده کنید.

تلفن به کامپیوتر و بالعکس

حال که متوجه شدید که چطور می توانید از برای برقراری تماس ویپ از کامپیوتر، تلفن هوشمند و آی پی فون خود استفاده کنید، به راحتی می توان فهمید که می توانید با استفاده از یک تلفن PSTN بر روی کامپیوترتان با تلفن شخصی تماس بگیرید. شما همچنین می توانید از تلفن PSTN خود استفاده کنید تا به کامپیوتر شخص مورد نظر خود تماس بگیرید.

مقاله پیشنهادی ما به شما: سافت فون چیست؟

شما همچنین می توانید ترکیبی از کاربران ویپ داشته باشید که برخی از آنها از کامپیوتر و برخی دیگر از تلفن ها، از طریق یک شبکه با دیگران تماس بگیرند. البته لازم به ذکر است که در این صورت سخت افزار ها و نرم افزار های بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *