تجهیزات شبکه

نکات مهم انتخاب کابینت سرور

انتخاب رک سرور

انتخاب کابینت سرور شاید یکی از مهم ترین بخش های طراحی دیتاسنتر باشد، اما این کار گاها می تواند امری پیچیده باشد. نکته ی مهم در خرید کابینت سرور این است که بتوانید با توجه به فضایی که در اختیار دارید، حداکثر استفاده را ببرید. در این مقاله قصد داریم تا به برخی از فاکتور هایی که باید هنگام این انتخاب به آنها توجه کنید بپردازیم.

تعداد یونیت های رک مورد نیاز

هنگام انتخاب کابینت رک، اول از همه باید تعداد یونیت های رک مورد نیاز خود را مشخص کنید. یونیتِ رک، استانداردی است که به شما کمک می کند تا تجهیزاتی که در رک شبکه خود قرار می دهید را اندازه گیری کنید. به طور کلی، یک یونیت رک برابر با 1.75 اینچ یا 44.45 میلیمتر ارتفاع می باشد. یک یونیت رک همچنین با علامت 1U نیز نشان داده می شود.

کابینت های سرور معمولا در اندازه های 40U، 42U، 44U و 48U ارائه می شوند. شما می توانید فضای درونی مورد نیاز خود را با ضرب عدد یونیت رک در 1.75 به دست بیاورید. به عنوان مثال، یک رک 44 یونیته دارای 77 اینچ فضای قابل استفاده می باشد (44 x 1.75 = 77).

ابعاد مورد نیاز

به منظور فهمیدن ابعادی که به آن نیاز دارید، باید به تجهیزاتی که می خواهید در کابینت سرور خود قرار دهید توجه کنید. به یاد داشته باشید که تجهیزات شما در آینده گسترش پیدا خواهند کرد، بنابراین لازم است تا هنگام انتخاب کابینت سرور فضایی اضافی را نیز مد نظر قرار دهید.

بهترین کار این است که هنگام انتخاب، نیاز خود به فضا را 10 درصد بیشتر از نیاز واقعی خود در نظر بگیرید، چرا که فضایی که در اختیار دارید پس از خریدن دیگر قابل گسترش نخواهد بود. علاوه بر آن، به یاد داشته باشید که ابعاد کابینت سرور شما باید با جایی که قرار است در آن قرار بگیرد متناسب باشد.

سیستم تهویه هوا

یکی دیگر از فاکتور های بسیار مهم در هنگام انتخاب کابینت سرور، در نظر گرفتن جریان هوای مناسب برای کابینت است. همانطور که احتمالا می دانید، تجهیزات و لوازم شبکه معمولا محاسبات و عملیات های سنگین و پیچیده ای انجام می دهند. همین امر باعث می شود تا این دستگاه ها حرارت و گرمای زیادی تولید کنند.

این گرما می تواند آسیبی شدید و جدی به تجهیزات شما بزند و در طی زمان باعث از بین رفتن آنها شود. به همین دلیل، هنگام انتخاب کابینت سرور باید مطمئن شوید که کابینت شما دارای تحویه هوای مناسب می باشد. این تحویه هوا باعث می شود تا گرمای به وجود آمده از سوی لوازم خارج شده و هوای تازه و خنک تر جایگزین آن شود.

جا و مکان مناسب

همانطور که اشاره شد، در هنگام انتخاب کابینت سرور، علاوه بر اینکه باید به فکر فضای اضافی برای آینده باشید، باید به این نکته که آیا این فضای اضافی با فضای مورد نظر شما در تضاد نباشد نیز توجه کنید.

علاوه بر آن، مکان مورد نظر شما برای قرار دادن کابینت سرور باید ویژگی های بخصوصی داشته باشد تا کابینت شما را از آسیب های احتمالی حفظ کند. به عنوان مثال، فضای مورد نظر شما برای قرار دادن کابینت سرور به هیچ وجه نباید فضایی باشد که سایر افراد بتوانند به راحتی به کابینت شما دسترسی داشته باشند.

این امر از این جهت حیاتی است که تجهیزات شبکه ای که در داخل کابینت شما قرار می گیرند، تجهیزاتی گران قیمت و با ارزش هستند، که علاوه بر آن اطلاعات مهمی را نیز در خود ذخیره کرده اند.

در دسترس قرار گرفتن این تجهیزات می تواند ریسک و خطر دزدیده شدن لوازم، آسیب رسیدن به آنها، افتادن تجهیزات شبکه نظیر سرور و روتر از روی کابینت، و بسیاری از مشکلات دیگر را برای شما به وجود بیاورد.

در رابطه با فضای مناسب برای قرار دادن کابینت و رک شبکه، می توانید به مقاله ی « نکاتی برای نصب رک ها » مراجعه فرمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *