تجهیزات شبکه

رک سرور چیست ؟

رک سرور چیست

رک سرور چیست و به چه منظور استفاده می شود ؟

رک سرور چیست؟

رک سرور (به انگلیسی Server Rack) اساسا به قفسه ای گفته می شود که کسب و کار ها و دفاتر مختلف می توانند از آن به منظور حفظ و نگهداری ابزار ها و وسایل شبکه یا IT خود استفاده کنند. به طور کلی مدل استاندارد و معمول این رک های سرور، دارای یک پنل 19 اینچی در جلوی آن می باشد و در سه مدل با عرض های 19 اینچی، 23 اینچی و 24 اینچی عرضه می شوند.

رک سرور چیست

کابینه رک سرور چیست؟

یک کابینه ی رک سرور، ابزاری مشابه به رک سرور معمولی است که کسب و کار ها و دفاتر می توانند ابزار ها و تجهیزات مربوط به شبکه یا IT خود را در آن نگهداری کنند. تفاوت اصلی که میان یک کابینه رک سرور و رک سرور عادی وجود دارد این است که کابینه ی رک سرور معمولا یک فضای بسته و محافظت شده می باشد. به این معنا که این کابینه ها در جلو و عقب خود دارای یک در محافظ می باشند. این در ها معمولا  به صورت سوراخ دار طراحی می شوند تا بتوانند تهویه و جریان هوای داحل کابینه را حفظ کنند.علاوه بر آن، یک کابینه ی سرور رک می تواند امنیت تجهیزات شما را نیز بیشتر از یک رک معمولی تامین کند چرا که در های موجود که در جلو و عقب آن طراحی شده اند، قابلیت قفل شدن دارند.

رک سرور به چه منظور استفاده می شود؟

همانطور که اطلاع دارید، تجهیزات مربوط به امور شبکه، نظیر روتر (Router)، هاب (Hub)، سوییچ (Switch)، بریج (Bridge)، سیم ها (wire)، فایر وال ها (firewall) و دیگر ابزار ها اگر به صورت منظم و دسته بندی نشده قرار بگیرند، می توانند فضای زیادی را به خود اختصاص دهند. به همین دلیل است که اکثر کسب و کار ها و شرکت ها از رک های شبکه استفاده می کنند. به طور کلی، یک رک شبکه به منظور جای دادن و منظم کردن تجهیزات و وسایل شبکه یا IT، به شیوه ای که بتواند تجهیزات را بهینه سازی کند و فضای بیشتری در اختیار افراد قرار دهد استفاده می شود.

فضای U چیست؟

فضای U که برخی اوقات با نام هایی نظیر یونیت رک ( به انگلیسی Rack Unit) یا RU نیز شناخته می شود، راهی است که با استفاده از آن می توان ابزار و تجهیزات شبکه یا IT را اندازه گیری کرد. یک فضای U معمولا فضایی معادل با 1.75 اینچ (معادل با 44 میلی متر) می باشد.فضای کلی بین سوراخ های یک رک استاندارد 19 اینچی، شامل سه سوراخ می باشد، و این گروه یا فضای سه سوراخه را اصولا یک فضای U یا (U space) می گویند.

درباره رک سرور چه می دانید

سرور چیست؟

یک سرور، دستگاه یا سخت افزاری است که به این منظور طراحی شده است تا درخواست های برنامه ها و دستگاه های دیگر را پردازش کرده، و این دیتا ها را با استفاده از اینترنت یا شبکه ی محلی (به انگلیسی local network) تحویل می دهد. سرور ها اساسا کار های زیادی انجام می دهند که از جمله آنها می توان به اشتراک گذاری دیتا، یا محاسبات مختلف برای کلاینت ها اشاره کرد.

سرور رک مونت چیست؟

سرور رک مونت که به انگلیسی به آن rack mounted server می گویند، اساسا سروری است که به طور اختصاصی برای قرار گرفتن در یک رک سرور طراحی و ساخته شده می شود. هنگامی که یک سرور در درون یک رک سرور قرار می گیرد، معمولا این کار با استفاده از یک کیت ریلی صورت می پذیرد که به سرور این امکان را می دهد تا به راحتی توسط آن ریل جا به جا شده و به داخل یا بیرون حرکت کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *