تجهیزات شبکه

به چه تعداد PDU برای دیتاسنتر خود نیاز دارید؟

به چه تعداد PDU برای دیتاسنتر نیاز دارید

به چه تعداد PDU برای دیتاسنتر خود نیاز دارید؟

واحد های توزیع برق یا PDU که مخفف عبارت انگلیسی power distribution unit هستند، بخش مهمی از تجهیزات دیتاسنتر ها و دیگر بخش های یک کسب و کار می باشند. آنها می توانند به شما اطمینان دهند که تمامی تجهیزات کامپیوتری شما، از جریان برق ثابت و مناسب برخوردار هستند و علاوه بر آن، مزیت های بسیار دیگری نیز برای شما به دنبال خواهند داشت. انواع و مدل های PDU مختلفی در بازار وجود دارد که ممکن است تصمیم گیری برای اینکه به چه تعداد PDU نیاز دارید، و چه مزیت هایی برای شما مناسب است را با مشکل مواجه کند.

در مقاله ای که اکنون درحال مطالعه ی آن می باشید، ما قصد داریم تا با پرداختن به نکاتی به شما کمک کنیم تا درباره ی تعداد و ویژگی های PDU خود تصمیم گیری بهتری داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر می باشد:

انواع PDU برای دیتاسنتر

هنگامی که تصمیم به خرید یک دستگاه توزیع برق می کنید، به سرعت متوجه خواهید شد که صد ها گزینه ی مختلف برای شما وجود دارد که می توانید از میان آنها انتخاب کنید که همین امر ممکن است باعث گمراهی شما شود. شما می توانید دستگاهی بخرید که طراحی شده تا به هزاران دستگاه برق رسانی کند، یا دستگاهی بخرید که توانایی برق رسانی به ده دستگاه را دارد.

به طور کلی، هرچه دستگاه بزرگتری بخرید، به تعداد دستگاه های کمتری برای برق رسانی نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال، بسیاری از کسب و کار های بزرگ در دنیا وجود دارند که برق مورد نیاز برای کل دیتاسنتر خود را با دو دستگاه توزیع برق بزرگ فراهم کرده اند.

در سال های اخیر، PDU ها شاهد پیشرفت های بسیاری بوده اند تا بتوانند نیاز های صاحبان کسب و کار های مختلف را برآورده کنند. یکی از پیشرفت های بزرگی که این دستگاه ها داشته اند، در زمینه ی قابلیت های بررسی و نظارت کردن بوده است. امروزه، این دستگاه ها دیگر تنها یک راه مناسب برای برق رسانی به دستگاه های مختلف نیستند، بلکه آنها بخش مهمی از تجهیزات کلی شما و همچنین استراتژی های مدیریتی و بررسی شما را تشکیل می دهند.

امروزه دستگاه ها  یا واحد های توزیع برق می توانند اطلاعات زیادی را در زمینه هایی همچون موارد زیر برای شما تهیه کنند:

  • میزان استفاده برق توسط پریز ها- شما می توانید میزان برقی که توسط هر پریز استفاده می شود را بررسی کنید. البته به منظور استفاده ی بهتر از این ویژگی، شما باید از تعداد PDU های کوچک و بیشتری استفاده کنید تا بدین ترتیب هر دستگاه مستقیما به یک PDU متصل شود.
  • میزان برق مصرفی در طول زمان- دسترسی داشتن به گذارش مصرف نیرو و برق به شما کمک خواهد کرد تا برای مصرف نیروی امروز، و آینده ی خود برنامه ریزی کنید.

برخی از مدل های دستگاه های PDU به طور پیشرفته تری طراحی و ساخته شده اند و امکانات پیشرفته تری را نیز در اختیار شما قرار می دهند که شامل موارد زیر می باشند:

  • بررسی میزان دما- شما می توانید میزان دمای محیط اطراف دستگاه خود را بررسی کنید، که این امر می تواند خصوصا زمانی که یک دستگاه را درون هر رک نصب کرده اید مفید باشد.
  • بررسی میزان رطوبت- سنسور های بررسی رطوبت در اکثر PDU های پیشرفته نصب شده است، بنا بر این شما می توانید میزان آن را در محیط مورد نظر تنظیم کنید.

نیروی مورد نیاز

قطعا یکی از مهم ترین فاکتور هایی که بر روی تعداد دستگاه های شما تاثیر می گذارد، میزان نیرو و برقی است که در دیتاسنتر خود به آن نیاز دارید. کسب و کار های بزرگی که از صد ها تا هزاران قطعه و تجهیزات استفاده می کنند، به دستگاه های PDU بسیار بزرگتر، یا به تعداد زیادی دستگاه های کوچک نیاز دارند. نکته ی مهمی که در هنگام بررسی میزان نیروی مورد نیاز باید به آن توجه کنید این است که نیاز شما ثابت نمی ماند و ممکن است در طول زمان با کوچک تر شدن کسب و کار شما کمتر، یا با پیشرفت شما بیشتر شود.

بودجه برای PDU های دیتاسنتر

دیتا سنتر ها و متخصصان IT بسیار خوشحال می شوند اگر بودجه مسئله ی مهمی نباشد، اما این اتفاق تقریبا هیچگاه رخ نمی دهد. هنگام تصمیم گیری برای تعداد PDU های مورد نیاز، همیشه باید نگاهی به بودجه ای که قصد دارید برای این دستگاه ها اختصاص دهید داشته باشید.

در بسیاری از موارد، خرید دستگاهی با حداکثر و بیشترین ظرفیت که ممکن است کاملا ایده آل باشد معمولا غیر ممکن است چرا که آنها ممکن است قیمت بسیار بالایی داشته باشند. در چنین شرایطی، معمولا عاقلانه ترین کار این است که به جای خرید یک دستگاه گران قیمت، تعداد دستگاه های بیشتر و به صرفه تری خریداری کنید و دستگاه های خود را بر اساس آنها سازماندهی کنید.

نوشته های مرتبط