تجهیزات شبکه

نکات مهم برای خرید کیستون های شبکه

نکات مهم

اگر چه کیستون های شبکه دارای اندازه ی کوچکی هستند، اما آنها جزء اجزای اصلی هر نوع سیستم خانگی قدرتمند، کاری، و یا هر شبکه ی پر قدرتی می باشند.

یک کیستون اساسا یک کانکتور از نوع مادگی است، که معمولا به یک پچ پنل یا وال پلیت (wall plate) متصل می شود. این قطعات دارای طراحی های استاندارد و متنوعی هستند که به شما کمک می کنند تا انواع مختلفی از کابل ها یا کورد ها را به دستگاه های الکتریکی متصل کنید.

کیستون های شبکه در طراحی های مختلفی در دسترس هستند که هر کدام از آنها برای وضعیت خاصی مناسب می باشند.

مزیت اصلی یک کیستون شبکه قابلیت انعطاف پذیری و تطبیق پذیری آن است و انواع مختلفی از این قطعات می توانند بر روی یک پچ پنل متصل شوند.

جالب است بدانید که کلمه ی کیستون (keystone) به دلیل شکل به خصوص این جک که تقریبا شبیه به جک های RJ-11 است و برای اتصال تلفن ها، اینترنت های dial-up یا ماشین های فکس استفاده می شود، گرفته و انتخاب شده است.

انواع مختلف کیستون های شبکه

تفاوت انواع کیستون ها بر اساس اندازه ی فیزیکی آنها و همچنین شرایطی که از آنها در آن استفاده می شود صورت می گیرد. شناخته شده ترین انواع این قطعات در ادامه ی این مقاله آورده شده اند که شامل موارد زیر می باشند:

کیستون RJ-11 و RJ-12

کیستون های شبکه RJ-11 و RJ-13 برای زمان هایی که قصد دارید تا تلفن، مودم و یا دستگاه فک خود را راه اندازی کنید، و یا آن را گسترش و ارتقاء دهید ایده آل و مناسب می باشد.

این کیستون ها دارای یک گیره پلاستیکی هستند که قابلیت خم شدن دارند. این گیره وظیفه دارد تا کابل یا سیم شما را در داخل کیستون به خوبی نگه دارد.

کیستون Cat 5e

این کیستون ها اساسا برای کابل کشی هایی که در آنها خصوصا از کابل های Cat5e استفاده شده است مناسب می باشند. نوع ساختار این کیستون ها به دلیل راحتی که هنگام سوئیچ کردن از پچ پنل ها به جک کیستون به وجود می آورد بسیار محبوب می باشد.

نکته ای که باید هنگام خرید این کیستون ها به آن دقت کنید این است که کیستون مورد نظر شما دارای استاندارد TIA/EIA 568-B باشد. پیروی از استاندارد ها باعث می شود تا ماندگاری و کیفیت این قطعات افزایش پیدا کرده و عملکرد آنها بهبور پیدا کند.

علاوه بر آن، نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که جکی که خریداری می کنید دارای هر دو کد 56a-A و 568-B باشد.

کیستون Cat 6

یکی از شناخته شده ترین و معروف ترین کیستون ها که برای عملکرد خوبشان در محیط خانگی و تجاری مورد استفاده قرار گرفته است کیستون Cat6 می باشد. قابلیت تطبیق پذیری بالای این قطعه به شما این امکان را می دهد تا از آن برای استفاده های کاری و خانگی استفاده کرده، و این امر می تواند باعث شود تا این قطعه از نظر مالی نیز به صرفه باشد.

این کیستون های شبکه در رنگ های متنوعی در دسترس می باشند که هرکدام از آنها برای شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که قصد خرید همچین کیستون هایی را دارید، بسیار هائز اهمیت است که مطمئن شوید که پورت ها دارای کد های رنگی هستند.

این کد ها به شما هنگامی که قصد متصل کردن سیم ها و کابل ها را دارید کمک می کنند. همچنین، مطمئن شوید که یک مکانیسم مناسب برای ایمن نگه داشتن کابل ها و محکم نگه داشتن آنها در کیستون مورد نظر وجود دارد.

خلاصه ی مطلب

با توجه به آنچه در خصوص هر کدام از کیستون ها گفته شد، پیش از اقدام هرکاری بسیار هائز اهمیت است که شرایط، نیاز ها و ویژگی های خود را بررسی کرده و پس از آن شروع به خرید و حتی تحقیق بیشتر در خصوص هرکدام از کیستون ها کنید.

هنگام خرید کیستون های شبکه، نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که کیستون شما دارای استاندارد های مشخص باشد، و همچنین به راحتی و بدون هیچ تلاش اضافی بتواند به فیس پلیت ها (Face plate)ی مورد نظر متصل شوند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *