تجهیزات ویپ

آنچه برای شروع کار با ویپ نیاز دارید

راه اندازی خدمات ویپ

راه اندازی خدمات ویپ

پیش نیاز های راه اندازی خدمات ویپ چه چیز هایی هستند؟

بسیاری از افراد پس از اینکه از مزیت های خدمات ویپ آگاه می شوند، به احتمال زیاد تصمیم می گیرند که روش ها سنتی را کنار گذاشته و از آن استفاده کنند، یا حداقل یک مرتبه آن را امتحان کنند. اما برای راه اندازی خدمات ویپ به چه چیز هایی نیاز داریم؟ در این مقاله قصد داریم تا پیش نیاز های راه اندازی خدمات ویپ را برای شما توضیح دهیم. بدین منظور شما باید:

1- یک اتصال اینترنت خوب داشته باشید

با استفاده از یک سرویس VoIP، صدای شما توسط IP (Internet Protocol) یا پروتکل اینترنت منتقل خواهد شد. بنا بر این اولین چیزی که به آن نیاز خواهید داشت یک اتصال اینترنت با کیفیت به همراه پهنای باند مناسب است.

2- نوع سرویس ویپ را انتخاب کنید

انتخاب فروشنده ویپ دومین قدم مهم راه اندازی خدمات ویپ، و دریافت و ارسال تماس از طریق آن می باشد. نیاز های ارتباطی افراد، بسته به فعالیت ها، الگو های زندگی، عادات و بودجه هایشان متفاوت است. پیش از انتخاب و استفاده از یک سرویس ویپ، شما باید تصمیم بگیرید که چه نوع سرویسی برای شما مناسب تر است. استفاده از نوع مناسب آن، به منظور استفاده ی بهینه از تکنولوژی و همچنین کاهش هزینه ها امری بسیار مهم می باشد.

برخی از انواع سرویس های ویپ شامل موارد زیر می باشند:

  • ویپ مبتنی بر نرم افزار
  • ویپ موبایل
  • ویپ مبتنی بر دستگاه
  • ویپ های مخصوص کسب و کار
  • ویپ خانگی

3- یک فروشنده ویپ انتخاب کنید

پس از اینکه نوع سرویسی که به آن احتیاج دارید را انتخاب کردید، زمان آن می رسد تا فروشنده ی خود را انتخاب کنید. انتخاب یک فروشنده مناسب امر بسیار مهمی در هنگام خرید ویپ می باشد؛ لذا شما می توانید با مراجعه به مقاله ی «انواع فروشندگان ویپ» اطلاعات مناسبی را در این زمینه به دست بیاورید.

4- تجهیزات ویپ خود را تهیه کنید

تجهیزات ویپی که شما برای راه اندازی خدمات ویپ خریداری می کنید، بسته به نیاز ها و توقعاتی که شما از خدمات خود دارید می تواند بسیار گران قیمت، یا بسیار به صرفه و ارزان باشد. برای مثال، در صورتی که شما قصد برقراری ارتباط از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر را داشته باشید، تنها چیزی که در کنار کامپیوتر و اینترنت به آن نیاز دارید، یک وسیله ی مخصوص شنیدن و صحبت کردن است (مانند یک هدست، میکروفون یا اسپیکر).

برخی از برنامه های سافت فون به شما این امکان را می دهند تا از طریق تلفن خود تماس های صوتی برقرار کنید که در این صورت نیاز شما به تجهیزات باز هم کمتر می شود. در نهایت تنها چیزی که ممکن است شما به آن نیاز داشته باشید یک نرم افزار است، که در این خصوص نیز می توان گفت که اکثر ارائه دهندگان خدمات ویپ امروزه از سیستم های تحت وب پشتیبانی می کنند و شما نیازی به نصب نرم افزار نیز نخواهید داشت.

با این حال، برای استفاده از راه اندازی خدمات ویپ مبتنی بر سخت افزار شما به تجهیزات فیزیکی نیاز خواهید داشت. بدین منظور، شما به یک ATA که نوعی مبدل و آداپتور تلفن است، و یک دستگاه تلفن نیاز خواهید داشت. دستگاه تلفن می تواند هر نوع تلفن سنتی که از PSTN استفاده می کند باشد.

همچنین نوع خاصی از تلفن ها برای VoIP وجود دارد که دارای ویژگی های خاصی هستند و آی پی فون (IP Phone) نامیده می شوند. این تلفن ها معمولا نیازی به مبدل های ATA ندارند چرا که این ویژگی درون خود آنها قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که این تلفن ها معمولا دارای قیمت بالاتری از تلفن های معمولی هستند و اکثرا برای کسب و کار ها استفاده می شوند.

5- یک شماره تلفن تهیه کنید

راه اندازی خدمات ویپ

در صورتی که قصد گسترش سرویس ویپ خود از کامپیوتر را داشته باشید، نیاز به یک شماره تلفن خواهید داشت. این شماره تلفن هنگامی که سرویس خود را خریداری می کنید در اختیار شما قرار خواهد گرفت و نوع نرم افزاری یا سخت افزاری آن تفاوتی در این امر ایجاد نخواهد کرد. این شماره در آینده برای دریافت و گرفتن تماس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

6- ویپ خود را راه اندازی کنید

استفاده و راه اندازی خدمات ویپ معمولا کار بسیار آسانی است. برای هر نوع سرویس ساختار های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها نسبت به دیگری بهتر هستند.

برای سرویس های مبتنی بر نرم افزار پروسه ی راه اندازی ویپ بسیار ساده می باشد: نرم افزار را دانلود کنید، آن را روی دستگاه خود (کامپیوتر، تلفن هوشمند یا لپ تاپ) خود نصب کنید، در آن ثبت نام کنید و پس از افزودن مخاطبان با آنها ارتباط برقرار کنید. برای سرویس های خریدنی و اشتراکی، افزودن و خریدن اعتبار اقدام پیش از برقراری ارتباط است.

به منظور استفاده از ویپ های سخت افزاری، باید آداپتور ATA خود را به روتر اینترنت خود متصل کرده و تلفن خود را به آداپتور متصل کنید. پس از آن، تنظیماتی وجود دارد که باید انجام شود که معمولا توسط خود کامپیوتر صورت می گیرد.

راه اندازی ویپ برای برخی بسیار آسان است، و برای برخی دیگر ممکن است کمی پیچیده باشد و افراد مجبور شوند پیش از شروع کار از ارائه دهنده ی خود کمک بگیرند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *